Δευτέρα 22 Μαρτίου 2010

Μπορούσε και το τρίποντο...

Βαθμό ο οποίος μπορεί να αποδειχθεί πολύτιμος στην προσπάθεια της ΑΕΛ για παραμονή στην κατηγορία πήρε η ΑΕΛ στην Καβάλα, όπου αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με τη γηπεδούχο ομάδα και παραμένει σε απόσταση μιας νίκης από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι «βυσσινί» λεχασαν μεγάλη ευκαιρία να κάνουν αποφασιστικό βήμα σωτηρίας, αφού κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους, αλλά δεν κατάφεραν να την κρατήσουν. Ανέτρεψαν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με δύο γκολ του Μετίν και τον Βιέρα να αποκρούει πέναλτι στο 1-1, αλλά δεν μπόρεσαν να το κρατήσουν και να φτάσουν σε υπερπολύτιμο τρίποντο.

Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα, αλλά οι παίκτες του Γιάννη Παπακώστα δεν παραδόθηκαν. Ισοφάρισαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζέσους στο 86ο και θα μπορούσαν να είχαν ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή, αν ο διαιτητής Κωνσταντινέας δεν άφηνε ατιμώρητη την ανατροπή του Κουζάν από τον Ιτάνζ σε τετ-α-τετ στο 89ο λεπτό.

Μια φάση στην οποία χρέωσε τον Γκαμπονέζο με επιθετικό(!) φάουλ. Στο 2-2 η ΑΕΛ είχε την ευκαιρία να προηγηθεί εκ νέου και να αλλάξει τη μορφή του αγώνα, αλλά το σουτ του Ρομέου σταμάτησε στο δοκάρι.

Το φίλμ του αγώνα:

1' 'Εναρξη αναμέτρησης
Συμπληρώθηκαν τα πέντε πρώτα λεπτά της αναμέτρησης χωρίς φάση μπροστά από τις δυο εστίες.
6' Η πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΛ ο Βελάσκο μπαίνει μέσα στην περιοχή από τα δεξιά δίνει για τον Μετίν αυτός όμως καθυστερεί χάνει και το κοντρόλ και η μπάλα καταλήγει άουτ
8' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ. Σέντρα του Βενετίδη από αριστερά ο Μετίν με το κεφάλι πασάρει στον Κουζέν αυτός με ανάποδο ψαλίδι στέλνει τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι
10' 1-0. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντιέ. Φάουλ για την Καβάλα 10 μέτρα έξω από την περιοχή ο Ντιέ εκτελεί συρτά η μπάλα περνάει κάτω από το τοίχος και καταλήγει στην αριστερή γωνία του Βιέρα.
13΄Σεντρα του Ορούμα κεφαλία του Σμολάρεκ η μπάλα λίγο άουτ.
19' Ατομική ενέργεια του Μπλάζεκ, ο οποίος λίγα μέτρα έξω από την περιοχή κάνει το σουτ που καταλήγει άουτ
Η ΑΕΛ έχει χάσει το χώρο του κέντρου και δεν μπορεί να γίνει απειλητική
29' Ο Παβίσεβιτς εκτελεί το πλάγιο από τα δεξιά ο Ντουγκλάο κάνει τη κεφαλία προς τα πίσω, ανάποδο ψαλίδι του Σμολάρεκ η μπάλα άουτ
30' Πέναλτι για την ΑΕΛ. Ατομική ενέργεια του Μπλάζεκ ο Μποστένοβιτς τον ανατρέπει και ο Κωσταντινέας καταλογίζει το πέναλτι.
30' Κίτρινη Μποστένοβιτς
31' 1-1 Ο Μετίν αναλαμβάνει την "εσχάτη των ποινών" στέλνει τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Ιτάνζ και ισοφαρίζει
35' Πέναλτι για την Καβάλα. Ο Ορούμα μπαίνει στην περιοχή ο κ. Κωσταντινέας καταλογίζει ένα ανύπαρκτο πέναλτι σε φράγμα του Τριποτσέρη...
35' Κίτρινη Τριποτσέρης
37' Ο Βιέρα με διπλή επέμβαση κρατά το 1-1. Ο Ονουάτσι εκτελεί ο Βιέρα με διπλή επέμβαση βγάζει τη μπάλα σε πλάγιο
38' Κίτρινη Ντικρόκ
39' 1-2 ο Μετίν. Σε μια φάση διαρκείας έξω από την περιοχή της Καβάλας η μπάλα φτάνει στον Κουζέν ο οποίος σουτάρει η μπάλα κοντράρει και ο Μετίν σπάει το οφσάιντ, αποφεύγει τον Ιτάνζ και βάζει την ΑΕΛ μπροστά στο σκορ.
'Ενα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις
Λήξη ημιχρόνου

'Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου
46' Αλλαγή για την Καβάλα ο Ρινκόν στη θέση του Σμολάρεκ
48΄ 2-2 με αυτογκόλ του Κατσιαρού. Σουτ του Ρινκον έξω από την περιοχή μετά από κόντρες η μπάλα φτάνει στον Ντιέ που κάνει ν'εο το σουτ, νέα κόντρα στον Κατσιαρό και η μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΛ
50' Ο Ορούμα κάνει μια κάθετη στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ ο Ονουάτσι μόνος απέναντι στον Βιέρα επιλέγει να κάνει ένα πλασέ το οποίο είναι εύκολη λεία για τον πορτιέρο των "βυσσινί"
56' Δοκάρι για την ΑΕΛ. Ο Μπλάζεκ μπαίνει από αριστερά κάνει το γύρισμα ο Κουζέν γίνεται κάτοχος της μπάλας και τη στρώνει στον Ρομέου, ο οποίος κάνει το σουτ ο Ιτάνζ με τα ακροδάκτυλα και τη βοήθεια της οριζόντιας δοκού στέλνει τη μπάλα κόρνερ
58' Δεύτερη αλλαγή για την Καβάλα ο Ντομπρασίνοβιτς στη θέση του Ντικρόκ
61' Ο Ορούμα μέσα στην περιοχή και αριστερά στρώνει τη μπάλα στον Ντομπρασίνοβις ο οποίος κάνει το σουτ και με τις γροθιές διώχνει ο Βιέρα. Ο Ονουάτσι το ριμπάουντ αλλά είναι οφσάιντ.
62' Ο Ορούμα κάνει τη κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνα ο Κατσιαρός βάζει την προβολή τη τελευταία στιγμή προ του Ονουάτσι και παραχωρεί κόρνερ
63' Αλλαγή για την ΑΕΛ ο Ραντοσάβλιεβιτς στη θέση του Κατσιαρού
Μετά την αλλαγή το σύστημα της ΑΕΛ έχει μεταβληθεί σε 4-3-3. Με τρεις στο κέντρο (Ρομέου-Ραντοσάβλιεβιτς-Κυριακίδη) και Μετιν αριστερά, Μπλάζεκ δεξιά και στην κορυφή τον Κουζέν
65' Κίτρινη Ραντοσάβλιεβιτς
69' Κίτρινη Ντομπρασίνοβιτς
70' 3-2 ο Ρινκόν. Ο Ντιέ εκτελεί συρτά το κόρνερ από δεξιά... η μπάλα περνάει από όλους ο Ρινκόν φάτσα με το τέρμα κάνει το 3-2.
73' Ο Σκάτσελ στη θέση του Κυριακίδη
75' Φάουλ για την ΑΕΛ 5-6 μέτρα έξω από την περιοχή εκτελεί ο Μετίν και η μπάλα στο τοίχος νέο σουτ από τον Τούρκο και πάλι στο τοίχος
78' Δοκάρι για την ΑΕΛ. Εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά ο Μετίν την κεφαλιά η μπάλα κοντράρει χτυπάει στο δοκάρι και κόρνερ
79' Ο Ζέσους στη θέση του Ρομέου
80' Ο Σιόντης στη θέση του Σόσιν
82' Απο μια κίτρινη για Μπλάζεκ και Βοστένοβιτς για τον οποίο είναι η δεύτερη και αποβάλλεται
86' Φάουλ 2-3 μέτρα έξω από την περιοχή της Καβάλας. Ο Ζέσους εκτελεί η μπάλα κοντράρει στο τοίχος και καταλήγει στα δίχτυα
88' Κίτρινη στον Ντιέ, αν και έπρεπε να αποβληθεί για κλωτσιά στον Ζέσους
90' Απίστευτη απόφαση του Κωσταντινέα... Ο Ιτάνζ βγαίνει από την περιοχή του ανατρέπει τον Κουζέν και δίνει επιθετικό φάουλ
Ο Κωσταντινέας έχει χάσει τον έλεγχο του παιχνιδιού και σφυρίζει ότι θέλει...
Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις
90+3 Σέντρα του Βενετίδη ο Κουζέν κάνει την κεφαλία στο δοκάρι, αλλά έχει υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ
90+5 Φάουλ 8-9 μέτρα έξω από την περιοχή της ΑΕΛ εκτελεί ο Ντουγκλάο η μπάλα στο τοίχος και διώχνει ο Βελάσκο